1 czerwca 2017

Tynki Foto

W wyniku długotrwałych prac technologicznych Firma Tiserec opracowała metodę na wykonawstwo imitacji kamieni budowlanych w cienkowarstwowych tynkach dyspersyjno-mineralnych. 

Nasze wyroby z równym powodzeniem można stosować zarówno na elewacje jak i wewnątrz mieszkań. Są odporne na promieniowanie UV a wzory w 100% oddają naturalne wzornictwo kamieni stosowanych jako okładziny ozdobne lub zawierające dowolną grafikę w pełnym kolorze i wysokiej rozdzielczości. 

W produkcji posiadamy imitacje piaskowców, trawertynów, betonu technologicznego, cortenu, onyxu i wiele innych wzorów.  Dla klientów preferujących mimo wszystko tradycyjne wzornictwo proponujemy imitację cegiełki rustykalnej – odnośnik w menu po prawej stronie. 

Nasze produkty (poza cegiełką) występują w wymiarach 1000×500 mm lub 1000×3000 mm przy grubości nieprzekraczającej 2-3 mm. Są w pełni elastyczne (można je zwinąć w rulon). Montaż ogranicza się do prostego przyklejenia powłok w wybrane miejsce. 

Zwymiarować i dociąć powłokę można zwykłym nożem introligatorskim. Po zwymiarowaniu nakładamy klej i przyklejamy w miejsce docelowe. Poszczególne powłoki kleimy „do czoła” lub stosując pionowe lub poziome . 

 

Elewacja wykonana wzorem powłoki imitującej beton architektoniczny

 

Powłoki cienkowarstwowe, to nowoczesne systemy zdobienia elewacji i wnętrz budynków. Prostota montażu i dostosowania do niemal każdego podłoża daje nieograniczone możliwości aplikacji.
Powłoki te można zastosować na każdym spójnym i nośnym podłożu. Szybkie formowanie powłok zwykłym nożem introligatorskim pozwoli wyciąć nawet najbardziej skomplikowany kształt. Duża elastyczność powłok daje możliwość oklejenia łuków, kolumn czy półokrągłych elementów, bez specjalnego przygotowania. Metodą „nałóż klej i klej” w szybki sposób możemy zmienić elewację w nowoczesny budynek.

PRZYGOTOWANIE ELEWACJI I APLIKACJA

Przygotowanie podłoża pod tynki cienkowarstwowe nie wymaga żadnych innych procesów technicznych poza podstawowymi obróbkami jak pod zwykłe tynki. Można je stosować na ocieplony budynek (styropian, wełna) przygotowany, jak pod każdą inną wykończeniówkę (tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe czy farby elewacyjne). Starsze i osypliwe tynki, należy uprzednio uzupełnić, wyprowadzić nierówności i zagruntować. Każde spójne, nie chłonne i równe (tolerancja nierówności podłoża na 1 mkw – nie więcej niż 2-3 mm) podłoże nadaje się do zastosowania powłok. Produkt jest materiałem o grubości do 2-3 mm stąd też większe nierówności mogą okazać się widoczne po aplikacji.
Aplikacja jest metodą szybką łatwą. Niewiele różni się od stosowania zwykłych tapet w mieszkaniach. Powłoki aplikujemy na klej akrylowy nakładany za pomocą ząbkowanej pacy na elewację (ząbki do 3 mm). Dociskamy wałkiem.

SKŁAD

Powłoki tynku cienkowarstwowego składają się głównie z:

 • Specjalnie skomponowanego, wysokogatunkowego tynku dyspersyjno-mineralnego
 • Dobranej pod względem właściwości cienkiej siatki z włókna szklanego
 • Warstwy nośnika nadającego wybrany wzór odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.
 
WYMIARY I WAGA
 
Powłoki występują w wymiarach: 
 
 •  1000 x 3000 x 2-3 mm;
 •  1 szt to 3 mkw
 •  1 mkw to 0.3 szt. powłoki
 •  waga 1 szt. ok. 14 kg
 •  waga 1 mkw –  ok. 4,6kg 
 
 
lub
 
 •  500 x 1000 x 2-3mm;
 •  1 szt to 0,5 mkw
 •  1 mkw to 2 szt. powłoki
 •  waga 1 szt. ok. 2.3 kg
 •  waga 1 mkw –  ok. 4,6 kg

Aplikacja powłok na klej w sprayu

Wymiarowanie powłok

Dokładne zwymiarowanie jest proste. Za pomocą miarki i ołówka nanosimy dokładne wymiary na powłokę. ​

Docinanie do wymiaru

Równie prostą czynnością jest docinanie do wymiaru powłok. Zwykły przymiar i nóż introligatorski wystarczy aby, dociąć powłokę do żądanych wymiarów

Nanoszenie kleju

Zalecamy nanoszenie kleju w sparyu lub kleju akrylowego (za pomocą ząbkowanej szpachelki z drobnym zębem). Ze względu na łatwość i szybkość przygotowania warstwy klejącej.

Klejenie na ścianie

Najwygodniej kleić dwóm osobom. Jedna osoba chwyta powłokę za narożniki. Druga zaś odciąga dół od ściany. Po dokładnym dopasowaniu w miejsce docelowe dociskamy od góry klejony fragment do ściany.

Dociskamy powłoki zarówno w pionie jak i poziomi

Każdą kolejną powłokę kleimy w ten sam sposób. Muszą one bardzo dokładnie przylegać do siebie, zarówno w pionie jak i w poziomie. Unikamy powstawania szczelin poprzez dokładne dociśnięcie w miejscach łączeń. Jest to możliwe do czasu związania kleju.

Docinanie drobnych elementów i kształtowanie otworów

Wszelkie otwory w ścianie, na (gniazda, włączniki, skrzynki elektryczne) można wyciąć po przyklejeniu powłoki w docelowe miejsce. Przy czym należy pamiętać, żeby na tą część nie nanosić niepotrzebnie kleju.

Obrabianie i wykańczanie otworów

Po wycięciu zbędnych fragmentów, wyrównujemy brzegi. Do tego celu można wykorzystać przymiar i nóż introligatorski a wykończyć delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym.

Gotowy element dekoracyjny

Łatwy montaż i obróbka. Dowolny wzór i kształt.

Aplikacja powłok na klej akrylowy

Sprawdzenie "pionu" - ustalenie punktu wyjściowego

Biorąc pod uwagę wysokość pojedynczej powłoki za pomocą poziomicy ustalamy poziom.

Pasowanie pierwszych powłok

Do wyznaczonej linii poziomu, dopasowujemy pierwsze powłoki. Jeśli jest konieczność korygujemy wysokość odcinając nadmiar tuż przy posadzce. Delikatnie zaznaczamy ołówkiem obrys powłoki.

Nakładanie kleju

Mając wyznaczony poziom i zaznaczony obrys powłoki w to miejsce nakładamy klej. Staramy się nałożyć warstwę kleju trzymając się linii. Ponieważ klej szybko skórkuje nakładamy nie więcej niż na jedną powłokę. Stosujemy pacę z drobnymi ząbkami do 3 mm.

Klejenie

Zaraz po nałożeniu kleju przykładamy w to miejsce powłokę. Pilnujemy wyznaczonych linii poziomych i pionowych. Całość dociskamy wałkiem. Nadmiar kleju o ile "wypłynie" spod powłoki uzuwamy szpachelką dbając o czystość krawędzi.

Wymiarowanie kolejnych powłok

W docelowe miejsce przykładamy kolejną powłokę sprawdzając zwłaszcza miejsce "styku" z wklejonym elementem. Dopasowaną powłokę jak poprzednią obrysowujemy.

Nakładamy klej

Jak poprzednio nakładamy klej za pomocą ząbkowanej pacy. Trzymamy się wyznaczonego obszaru.

Dociskanie

Wklejoną powłokę dociskamy wałkiem. Zwracamy uwagę na brzegi wklejonego materiału, które muszą dokładnie przylegać do podłoża.

II poziom

Tak jak poprzednio do już przyklejonych powłok dokładamy kolejną (drugi poziom). Zgodnie z preferencjami (będziemy kleić jak glazurę narożnikami lub na zakładkę jak panele) docinamy odpowiedniej długości kawałek i obrysowujemy.

Klejenie drugiego poziomu

Nakładamy klej jak poprzednio. Zwracamy jednak uwagę na miejsca łączeń. Najlepiej zabezpieczyć je pacą jak na zdjęciu.

Doklejanie kolejnych powłok

Każdą kolejną powlokę wklejamy w identyczny sposób.

Zobacz krótki film z aplikacji

Imitacja trawertynu w połączeniu z cegiełką rustykalną

Zdjęcia powyżej przedstawiają zastosowanie imitacji piaskowca na elewacji jako dekory.

Print Friendly, PDF & Email