24 września 2015

Proces montażu powłok

Powłoka Tynku o Strukturze Drewna w Technologii Tiserec jest to element dekoracyjny wykorzystywany z jednakowym powodzeniem zarówno do wnętrz jak i na elewacje budynków.

Sprzedawana jest w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Na jeden mkw wchodzą 3,16 szt. powłoki.

Truewood jasny dąb/palisander

 

                                                                                                                     Mahoń

Powłoka imitująca drewno (tynk drewnopodobny) dostarczana jest dla większych zamówień (pow. 3mkw) na specjalnych paletach o różnej szerokości (zależnej od wielkości zamówienia) i długości 2 m. Bądź przygotowany na odbiór dużej przesyłki.

Zastosowanie tynku drewnopodobnego: wszelkie spójne, nośne powierzchnie (elewacje budynków, wewnętrzne ściany mieszkań). Bez problemu można powłoki kleić na docieplenia. Przygotowane tak jak pod nałożenie tybków strukturalnych (styropian, klej, siatka, klej)

Można stosować na kolumny wspierające i inne elementy wykorzystując elastyczność powłok – łączyć z innymi tynkami akrylowymi lub mineralnymi jako dekory – zdobienia murów.

Zabudowa starej studni w formie stolika z wykorzystaniem powłok imitujących drewno

 

 

 

 

Powłoka wymalowana w technice Truewood (dwukolorowa) wierzba/ciemny dąb

Budowa powłok i ich cechy

Cechy produktu Powłoki Tynku o Strukturze Drewna:

 • stuprocentowe odwzorowanie wzoru słojów naturalnego drewna
 • łatwy i szybki montaż (klejenie za pomocą pianki poliuretanowej do wszelkich nośnych powierzchni)
 • trwały i niewymagający dodatkowej konserwacji produkt dekoracyjny
 • wykonany na bazie wysokogatunkowych półproduktów
 • odporny na warunki atmosferyczne
 • pozbawiony wad naturalnego drewna (wypaczanie, pękanie, konieczność impregnacji) przy zachowaniu jego podstawowych walorów dekoracyjnych
 • niewielka waga i duża elastyczność daje nieograniczone możliwości zastosowań (duża elastyczność jest cechą wyłącznie powłok akrylowych)
 • łatwe wymiarowanie i dostosowanie do powierzchni za pomocą noża introligatorskiego (powłoki mineralne zaleca się docinać piłą)

Budowa powłoki akrylowej:

 • podłoże styropianowe 7 mm
 • siatka z włókna szklanego 145g/m2
 • elastyczny tynk akrylowy ze strukturą drewna
 • bejca koloryzująca
 • opcjonalnie zaprawa spoinująca

Budowa powłoki mineralnej: (sprzedawane wyłącznie w wersji do samodzielnego malowania)

 • podłoże styropianowe 7 mm
 • siatka z włókna szklanego 145g/m2
 • tynk mineralny ze strukturą drewna

Przed malowaniem zaleca się zagruntowanie powierzchni.

 • Grunt „D”
 • bejca koloryzująca
 • opcjonalnie zaprawa spoinująca

Aplikacja powłok o strukturze drewna

Podłoże Do montażu powłoki przygotowujemy podłoże zgodnie ze sztuką budowlaną (oczyszczamy, odpylamy i usuwamy elementy niezwiązane z powierzchnią przeznaczoną do aplikacji). Osypliwe tynki należy usunąć. Powierzchnie o dużej nasiąkliwości uprzednio gruntujemy. Nierówności i braki w podłożu uzupełniamy szpachlówką.

Na tynki cementowe i cementowo-wapienne możemy nakładać powłokę po okresie dojrzewania, który trwa co najmniej 28 dni. Lamperie i farby olejne przed aplikacją należy uprzednio zmatowić papierem ściernym.  Powlokę można docinać do żądanych wymiarów, wycinać otwory lub formatować według potrzeb. W tym celu żądany kawałek powłoki układamy najlepiej na drewnianym lub innym równym podłożu i za pomocą noża introligatorskiego (lub piły) docinamy żądany wymiar.

Klejenie powłok na elewację, ścianę wewnętrzną lub inne podłoże odbywa się z wykorzystaniem piany poliuretanowej. Zalecamy piany niskoprężne do klejenia styropianu. Pianę wężykiem nakładamy według schematu.

W wyjątkowych okolicznościach dopuszcza się możliwość aplikacji powłok za pomocą zapraw cementowych. W takim przypadku bezwarunkowo należy przestrzegać zaleceń producentów zapraw i zachować przynajmniej 14 dniowy okres na odparowanie zastosowanej zaprawy. Spoinowanie powłok nie powinno odbywać się w krótszym okresie niż zalecany. Dla zachowania poprawnego procesu wykonawczego dla zapraw cementowych celowe jest również zachowanie przynajmniej 10mm spoin aby wymiana gazowa przebiegała bezproblemowo.

Uwaga: Pianę należy odpowietrzyć poprzez przyłożenie powłoki z nałożoną pianą do podłoża i zdjęcie jej w celu odpowietrzenia. Po 2 – 4 minutach w zależności od warunków atmosferycznych ponownie przykładamy w to samo miejsce „na stałe”. Nie wolno kleić powłoki bez odpowietrzania ponieważ mogą powstać bąble (pęcherzyki). 

UWAGA DOTYCZĄCA POWŁOK MINERALNYCH

pianka

Nakładanie kleju w pianie

Różowa strzałka wskazuje najefektywniejszy sposób ułożenia pianki na powłokę przed klejeniem. Zapewni ona właściwą powierzchnię klejącą i zminimalizuje zużycie kleju.

Klejenie powłok bez spoinowo

Przedstawia aplikację powłoki na styk. Poszczególne elementy kleimy "do czoła", bez odstępów.

Klejenie powłok z zastosowaniem 3 mm boni

Zachowując odstępy na zaprawę spoinującą wykorzystując do tego celu krzyżyki glazurnicze i wypełniając je specjalną zaprawą spoinującą dostępną w kolorze białym lub barwioną w kolorze powłoki. Do aplikacji wykorzystujemy puste tubki silkonowe z których wyciskamy żądaną grubość spoiny. Wyciśniętą masę formujemy szpachelką. Nadmiar usuwamy i ścieramy szmatką. Zalecamy stosowanie spoiny o max grubości do 3 mm

Na każdą kolejną doklejaną powłokę nakładamy na obrzeża cienką warstwę spoiny i dociskamy do już przyklejonej. Wypływający nadmiar spoiny zbieramy wilgotną szmatką. Wszystkie elementy powinny być ze sobą sklejone tworząc jednolitą powierzchnię aby uniknąć przenikaniu wilgoci pod powłoki.

Wykończenia ościeży i narożników

Poniżej prezentujemy trzy schematyczne rysunki przedstawiające narożnik i często popełniane błędy oraz właściwą  propozycje jego zamknięcia z wykorzystaniem powłoki o strukturze drewna. 

Pierwszy schemat zaleca „ścięcie” – zeszlifowanie papierem ściernym brzegów powłoki pod kątem 450 i dosunięcie obu narożników (stron) do siebie zachowując maksymalnie 3mm szczelinę. Przed dosunięciem na jedną ze stron na warstwę styropianu nakładamy cienką warstwę piany niskoprężnej. Dosuwamy i dociskamy – pozostawiając do wyschnięcia. Po związaniu piany pozostałą szczelinę uzupełniamy zaprawą do spoinowania. Za pomocą szpachelki lub wyciskając zaprawę z silikonowych tub uzupełnimy puste miejsce, na bieżąco formując równą powierzchnię.
Podłoże do montażu Powłok Naturalnego Drewna producent zaleca wstępnie przygotować.  Istotnym elementem jest przygotowanie równej i spójnej powierzchni. Wgłębienia np. fug między cegłami, czy ubytki w tynku uzupełniamy odpowiednim materiałem i licujemy całą powierzchnię. Osypliwe tynki, usuwamy i gruntujemy. Nie ma przeciwwskazań do montażu na systemach dociepleń, pod warunkiem, że nie wykazują spękań. Nie zaleca się stosowania powłok bezpośrednio na podłoża drewniane, bez odpowiedniego przygotowania.  Powłoka Tynku o Strukturze Drewna jest materiałem dekoracyjnym, finiszowym. Nie zabezpieczy źle przygotowanego lub zniszczonego podłoża przed dalszą degradacją.

Kolejna opcja łączenia narożników to zastosowanie tzw. zakładki. Polega ona na wypuszczeniu na kilkanaście milimetrów powłoki z jednej ze stron, uprzednio ścinając z niej warstwę styropianu o szerokości 1cm.  W ściętą szczelinę dosuwamy drugą powłokę pozostawiając 3mm luzu, które wypełniamy następnie zaprawą do spoinowania. Piana powinna być dokładnie naniesiona do samego końca.

Częsty błąd popełniany przy wykonywaniu narożników polega na wypełnieniu całej „wolnej przestrzeni” wyłącznie zaprawą spoinującą. Takie wykończenie jest słabe i może ulegać rozszczepieniu ze względu na to, że zaprawa spoinująca położona jest „za grubo”.  Błąd polega na ścięciu końców powłok pod złym „zbyt ostrym” kątem, co powoduje powstanie w samym narożniku dużej ilości „wolnej przestrzeni”. Wypełnienie jej zaprawą spoinującą skutkuje pękaniem i rozwarstwieniem się naroża.

Malowanie Powłok Tynku o Strukturze Drewna

Dla nadania żądanego koloru powłoki należy ją pomalować wybraną bejcą z gamy 13 dostępnych. Do koloryzowania białych powłok przeznaczona jest bejca systemowa. Jest to specjalnie przygotowana bejca zapewniająca technologii pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i nadająca im barwę naturalnych odcieni drewna. Bejce stosowane w systemie są produktami transparentnymi co powoduje, że każde kolejne nałożenie nowej warstwy nada powłoce ciemniejszy odcień.
Nierównomierne rozłożenie bejcy na powierzchni może doprowadzić do powstania smug. Pierwsza warstwa jest warstwą matową. Połysk uzyskujemy dopiero po dwukrotnym malowaniu. Przed nałożeniem drugiej warstwy, pierwsza musi być całkowicie sucha.

Przed przystąpieniem do malowania powłok mineralnych producent zaleca uprzednie zagruntowanie „desek” gruntem „D” w celu zmniejszenia chłonności powierzchni aby, uzyskać równomierną barwę.

Czyszczenie: Jeśli ze względu na warunki zewnętrzne będzie wymagane czyszczenie powłoki, w takim przypadku można zmyć zabrudzenia przy użyciu wody i popularnych środków czyszczących gospodarstwa domowego pod warunkiem, że nie powstały na bazie rozpuszczalników.

Przechowywanie Powłok Tynku o Strukturze Drewna

Magazynowanie i przechowywanie powinno odbywać się  w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Należy unikać zawilgocenia i bezwzględnie temperatur poniżej “0” przed aplikacją i malowaniem. Nie  należy zwijać powłok do przechowywania. Powinny leżeć na płaskiej powierzchni w paczkach nie przekraczających 10 szt.  „Przemrożenie” ma ujemny wpływ na elastyczność i może spowodować odkształcenie.

Jak zamawiamy – Powłoki Imitujące Drewno

W celu zamówienia Powłoki Imitujące Drewno (tynk drewnopodobny) należy wysłać (najlepiej e-mail) na adres zamowienia@tiserec.pl z niezbędnymi informacjami. Ilością zamawianych powłok, lub powierzchnią w mkw na jaką chcą Państwo aplikować Powłoki Imitujące Drewno.
Nasz produkt – imitacja drewna, dostępny jest obecnie w wymiarach 1cmx16x198. Na 1mkw „wchodzą” 3szt powłok. Prosimy określić kolor jaki Państwu odpowiada, jeśli powłoka ma dotrzeć do Państwa pomalowana, lub zaznaczyć, że ma być biała i życzą sobie Państwo bejcę, osobno (malowanie wykonacie Państwo sami).
Szacunkowe zużycie bejcy do dwukrotnego malowania to 0,2l/1mkw. Wtedy do zamówienia otrzymają Państwo właściwą ilość bejcy w wybranym kolorze.
Do Powłok Imitujących Drewno w kolorze,dołączamy jedynie niewielką ilość bejcy na ewentualne „zaprawki”. Jeśli będą Państwo aplikować powłokę z wykorzystaniem spoiny należy zaznaczyć tą informację w zamówieniu. Do białej powłoki dołączamy białą spoinę. Do pomalowanych „desek” w odpowiednim kolorze..

Instrukcja montażu Powłok o Strukturze Drewna

 w Technologii Tiserec wewnątrz budynku

 
 

 

Instrukcja aplikacji Powłoki o Strukturze Drewna 

w Technologii Tiserec na elewacji

 

Print Friendly, PDF & Email